0(312) 442 54 79 – 436 07 71
Neden Gana’da Yatırım Yapılmalı?

Gana’nın bol kaynakları, demokratik, politik sistemi ve dinamik ekonomisi onu Afrika’nın parlak ışıklarından biri yapar. Barışçıl bir politik geçiş ve demokrasiye olan sağlam bağlılığı ile dünyanın güvenini kazanması, son yıllarda Gana’da Doğrudan Yabancı Yatırımın (DYY) artmasına yardımcı olmuştur.

Gana, ekonomimizin bütün sektörlerine yatırım yapan uluslararası tanındık şirketlerin dikkatini çekmiştir. Bütün bu yatrımcılar yatırım yapabilecekleri, büyüyebilecekleri ve başarılı olabilecekleri sosyal, politik ve ekonomik bir çevremizin olduğunu bildiklerinden dolayı Gana’ya gelmişlerdir.

Önemli doğal kaynaklar üzerinde yükselen değerli milletimiz, fiziksel alt yapısını geliştirmeyi istemektedir. Dahası Gana, son zamanlarda hem yerel hem de uluslararası yatırımcılar için yatırım iklimini geliştirmek adına hırslı ancak başarılabilir bir reform programı düzenlemiştir. Bu çabalar Gana’nın Dünya Bankası 2014 İş Raporu’nda “ECOWAS Bölgesinde iş yapan en iyi yer” olarak tanımlanması ile karşılığını vermiştir. Ayrıca birçok ülkenin küresel ekonomik gerilemeden dolayı büyüme gösteremediği geçen yılın zor zamanlarında, Gana %7.4 oranında ekonomik büyüme göstermiştir.

Böyle tanımlanmaktan çok mutlu olmakla birlikte, devam eden bu reformların sonucu olarak Gana’da artan yatırımları ve yeniden yatırımları görmek bizi daha da mutlu etmiştir. Gana’nın ziraat ve zirai işleme yatırımları konusunda güçlü bir geleneği vardır. Mali hizmetler ve telekomünikasyon sektörleri giderek büyümekte, dünyadaki farklı müşterilere dinamik ve yenilikçi hizmetler sunmaktadır. Üretim, Bilişim Teknolojileri ve Turizm sektörlerinde de daha fazla olanak bulunmaktadır. Altın ve elmasları da içeren mineral yatakları çok sayıdadır ve petrolün bulunması ile Gana’nın ünlü siyah yıldızı hiç daha parlak olmamıştır.

Gana Yatırım Teşvik Merkezi sizi güzel ülkemizde ağırlamak ister. Eşi görülmemiş misafirperverliğimizin doğru olduğunu ve zor durumlardan zaferle çıkma becerimizin her zamankinden daha sarsılmaz olduğunu göreceksiniz. Kıtamızı daha ileri götürüme sözümüzün arkasında duruyoruz ve sizinle faydalı işler yapmayı dört gözle bekliyoruz.