0(312) 442 54 79 – 436 07 71
Semboller
Gana Hanedan Arması

 

Gana Hanedan Arması, bütün resmi hükümet belgelerinde bulunan önemli bir semboldür. Hanedan arması bir Ganalı olan Amon Kotei tarafından tasarlanmıştır.
Gana Hanedan Arması, altınla yeşil Aziz George haçı ile dörde bölünmüş bir kalkandan oluşmuştur. Üst sol çeyrekte mavi zemin üzerinde haçlı bir dilbilimci ekini ve merasim kılıcı bulunur, bu yerel idareyi temsil eder. Üst sağ çeyrekte hanedan denizinde bir hanedan arması ve açık mavi bir arka plan vardır, bu ulusal hükümeti temsil eder. Yeşil Aziz George haçının merkezinde altın bir aslan bulunur, bu Gana ve Cumhuriyet arasındaki sürekli bağlantıyı temsil eder. Kalkanın üzerinde beş uçlu altın kenarlı bir siyah yıldız bulunur, bu Afrika özgürlüğünün çoban yıldızıdır ve kalkanın üzerinde olan kırmızı, altın ve yeşil renklerin üstünde durur. Kalkanın altında ÖZGÜRLÜK ve ADALET yazısı bulunur. Hanedan armasını altın renkli iki kartal tutar. Her kartalın boynunda Gana’nın renklerinde bir kurdela ile bağlanmış siyah bir yıldız sarkar.


Ghana Ulusal Bayrağı

 

 

ghanaflagweb

Bayrak Bayan Theodosia Salome Okoh tarafından tasarlanmış ve ilk olarak 6 Mart 1957 yılında, ülke İngiliz hükmünden kurtulduğunda kullanılmıştır. Gana Cumhuriyeti bayrağında kırmızı, sarı ve yeşil renkler düşey şeritler halinde bulunur ve altın şeridin ortasında siyah bir beş uçlu yıldız vardır.

Temsiller
Kırmızı: Devrimci ruhu ve özgürlük mücadelesindeki ülke büyüklerinin özverilerini temsil eder.
Altın: Gana arazilerinin mineral zenginliğinden esinlenmiştir.
Yeşil: Gana’nın gür yeşilliklerini, doğal kaynaklarını ve ormanlarını temsil eder.
Beş Uçlu Siyah Yıldız: Afrika’nın kurtuluşunun ve koloniciliğe karşı mücadelede birliğinin sembolüdür.