0(312) 442 54 79 – 436 07 71
Spor ve Gündelik Yaşam

Gana; gençler ve gönlü genç olanlar için oldukça çeşitli spor ve boş zaman aktiviteleri sunar. Farklı mekân ve zamanlarda farklı aktiviteler bulunur.
Futbol Gana’nın ulusal sporudur. 2006 Dünya Kupasında Ganalı’ların takımı “Siyah Yıldızların” perfomansı düşünüldüğünde, daha iyiye gitmekte ve büyümektedir. Gana’da futbol her yerdedir. Gana’nın futbola oldukça düşkün olduğu arabalardaki bayraklardan, etiketlerden, futbol formalı vatandaşlardan veya sokakta futbol oynayan çocuklardan anlaşılabilir.
Gana’daki futbol yerleşkelerimiz genç oyuncuların bir gün Michael Essien veya Stephen Appiah’ın başarısını elde etmek amacıyla temel becerilerini ve tekniklerini geliştirmelerine olanak sağlar. Gana’nın birçok kulüp takımını görme şansı da vardır. -Kotoko ve Hearts of Oak en iyi iki takımdır- Gönüllüler bazen futbol becerilerini geliştirmek için genç oyuncuları oyuna alırlar.
Tecrübesi olan herkesin geldikleri gün hocalık sorumluluğu alabildiği futbol yerleşkelerimiz bulunmaktadır ve daha önce hocalık tecrübesi olmayan ama bu güzel oyuna hevesli olan gönüllüler için de yeni bir projemiz bulunmaktadır.
Gana’daki gönüllülere Cape Coast çevresindeki Rugby okullarında hocalık yapma fırsatı da sunabiliriz. Rugby Gana’da yeni tanınmaya başlayan bir spordur ve Çocuk Milli Rugby takımı hocası Goerge Avoola Ladipo ile birlikte Merkez Bölgede bu sporu geliştirmek için çalışıyoruz.
Rugby’ye düşkün olan herkes için Gana’da yeni ayağa kalkmaya başlayan bu spora katılmak ve hevesini genç nesillere aktarmak için mükemmel bir fırsat bulunmaktadır.

Accra Fitness Merkezi

Burası kişisel kilo programının yanı sıra çeşitli günlü egzersiz dersleri sunan donanımlı bir spor merkezidir.

Accra Lawn ve Tenis Kulübü

Kulüp dokuz adet kil tenis kortu (ikisi sel ışıklı) sunmaktadır ve turnuvalara ev sahipliği yapmaktadır. Diğer tesisler; giyinme odaları, bar, Gana yemekleri yapan bir restoran ve klimalı M-Net Uydu alıcılı salondur. Tenis dersleri verilir.

Accra Polo Kulübü

Bu kulüp ahırlar ve polonunkiler dahil, sahip olunan atların bakımını sağlar, tenis ve squash oynanabilir. Eğer at sahipleriyle şahsen anlaşma yapılırsa atlar kiralanabilir; normal polo maçları her Çarşamba ve Cumartesi yapılır.

Achimota Golf Kulübü

Bu kulüp 18 delikle golf sahası sunar, sık sık turnuvalar yapılır ve golf dersleri verilir.

Accra-Tema Yat Kulübü

Yelken kulübü 1994 yılında yeniden açıldı; kendi botunuza, saklama olanakları sağlanabilir. Her yıl dört yat yarışı yapılır ve halka açıktır; dersler ve yarışlar her ayın ilk Pazar günü yapılır. Gece kalan üyelerin kullanması için bungalovlar bulunur.

Amerikan Kulübü

Bu özel kulübün üyeliği Amerikan vatandaşlarına ve yerleşik diplomatlara açıktır; yüzme havuzu, aydınlatılmış kil tenis kortu, restoranı ve Amerikan programlarını gösteren TV hizmeti vardır (AFRTS).

GWAK Enstitüsü

Bu merkez, en son profesyonel fitness ekipmanlarını içerir; ucuz değildir, ancak ekstraları olan en iyi spor salonunu arıyorsanız, budur. Normal üyeliğin içerisinde ana spor salonu, egzersiz dersleri ve bir tamamlayıcı masaj ve manikür bulunur. Altın Kartlı üyeliğin içerisinde altın spor salonu, altın salon, ana spor salonu, egzersiz dersleri, 17 kanaldan fazla uydu TV, sauna, spa, buz banyosu, sağlık barı ve beş tamamlayıcı masaj ve manikür bulunur. Ayrıca yetişkinler ve çocuklar için çeşitli dersler verir.

Tisane Spor Kulübü

Ücreti uygun olan bu kulübün olanakları içerisinde iki aydınlatılmış, sert zeminli tenis kortu, squash kortları, bir badminton kortu, klimali ve iki masalı bir bilardo salonu, televizyonlu klimalı salonu, bar, restoran ve Accra’da 25 metre bir havuz bulunur. Squash, badminton, tenis ve yüzme dersleri verilir.

Unilever Spor Kulübü

Bu kulüp Accra’nın tek camlı ve klimalı squash kortu, iki aydınlatmalı kil tenis kortunda ve bir normal squash kortunda yıllık üyelik ve saatlik kiralama sağlar. Tenis ve squash dersleri verilir.

Gana Scuba Kulübü

Gana Scuba Kulübü mevsimlik dalgıçları ve ayaklarını ıslatmak isteyen acemileri ağırlar; grup her ayın ilk üç Salı günü Shangri-La otelinde buluşur ve dalma, ders ve sosyalleşme akşamları yapar. Kendi ekipmanınız yoksa grup toplu olarak Tema’dan dalış gecelerinde kullanmak için ekipman kiralar; bildirimler genellikle Shangri-La Oteli resepsiyon alanına asılır.