0(312) 442 54 79 – 436 07 71
Turizm

Doğal güzelliklerin çeşitliliği, tarihi miras ve canlı kültürel kimlik Gana ziyaretçilerine mikrokozmik bir Afrika tadı sunar. Halkının misafirperverliği ve dost canlılığı ile bilinen Gana, özellikle Afrika kıtasına ilk defa gelen ziyaretçiler için belirgin bir ilk durak ve çocukları ile seyahat edenler için güzel bir istikamettir. Gana bölgede İngilizce konuşan az sayıda ülkeden biridir.

İnsanlar ve Kültür

 • Gana’daki birçok eko-turizm projesini ziyaret ederken kırsal hayatın deneyimleyin ve yerel halkın dost canlılığının ve misafirperverliğinin tadını çıkarın.
 • Yerel evlerin çeşitli mimari tarzlarını ve ülkenin kuzey Sahra bölümündeki farklı yaşam biçimini keşfedin.
 • Yıl boyunca kutlanan gösterişli bayramları ziyaret edin ve Gana’daki çeşitli kabilelerin kültür ve geleneklerini öğrenin. Renkli giysileri içinde geleneksel şefleri sarmayalan canlı geçitleri izleyin ve yerli davulların ritimleirne kulak verin.
 • Geleneksel dokumacı köyler olan Kpotoe, Daboya veya Bonwire’i ziyaret edin, çanakçılık gibi diğer zanaatleri yapan köylere, sanat köyü Sirigu’ya ve ahşap oyma yerleri Aburi ve Kpando’ya gidin.

Tarih

 •  Nkrumah Anıt Mezarına ve Accra Ulusal Müzesi‘ne yapacağınız ziyaretler esnasında koloni dönemi ve bağımsızlığa giden yol hakkında daha fazla şey öğrenin. Bunu koloni komşuları ve balıkçı topluluklar olan James ve Usher kasabası ve kültür merkezine yaptığınız gezilerle birleştirin.
 • Köle tacirliğinin düşündürücü bir anısı olan Cape Coast Kalesi ve Elmina Kalesi gibi kıyı kalelerini keşfedin.
 • Sahra tarzı inşa edilmiş camileri ve kuzey bölgelerinde Gana’nın İslam tarihini keşfedin.

Doğa

 • Volta Bölgesi‘ndeki en yüksek noktalar olan Afadjatoe Dağı, Gemi Dağı veya Breast Dağları‘nın tepesine tırmandığınızda karşınıza çıkan panoramik manzaranın tadını çıakrın. Liati Wote’deki Tagbo şelalesi, Wli şelalesi veya Ote şelalesinde ferahlatıcı bir duş alın.
 • Tafi Atome köyü maymun barınağında ve Baobeng Fiema maymun barınağında Mona maymunlarının köylülerle uyum içinde yaşadığını görün.
 • Mole Milli Parkı‘ndaki yaya safari esnasında filleri, timsahları ve antilopları izleyin. Parkın içine doğru maceralı bir yolculukla diğer vahşi türleri bulun.
 • Black Volta Nehri‘nde bir kayık sürün ve su aygırlarını arayın.
 • Amansuri Gölü‘nde bir kano turu yapın ve doğa üstü sütunlu köy Nzulezo’yu ziyaret edin. Xavi Kuş İzleme Barınağı kuş izleyicilerinin ilgisini çekebilir!
 • Bongo köyü etrafındaki kayalarda veya Tano’nun kutsal mağaralarında gezerken devasa Baobab ağaçlarının gölgesinin tadını çıkarın.
 • Kuzeye doğru iki günlük bir feribot gezisi ile Volta Gölü bankları çevresindeki yeşil dönen tepelerin tadını çıkarın.

Şehir Yaşamı

 • Accra veya Kumasi’de kulüplere katılın.
 • En büyük Batı Afrika açık hava pazarlarından biri olan Kejetia Pazarı‘nda gezin, Kumasi’nin Ashanti kentinde kültür merkezini ve Menhya sarayını ziyaret edin.

Festivaller

Gana’nın popüler bir özelliği ülkede yapılan büyük festivallerdir. En eğlenceli olanlarında yerliler en iyi geleneksel kıyafetlerini giyerler ve turistlerin katılımına açıktır. En önemlileri olan 100 kadar yerli festival özel turizm olayları haline gelmiştir.

Gana’daki birkaç büyük festivalin tanımları
DIPO (Ergenlik Törenleri)

Çıplaklığa yakın bir kıyafetle geçit yapılarak genç kızların kadınlığa alındığı bir ergenlik festivali.

Yer: Krobo
Zaman: Nisan

ABOAKYIR (Geyik Avlama)

İki Asafo grubu arasında canlı bir antilop yakalamak amacıyla yapılan bir av gezisi. Avını Şefe renkli bir durbar içinde sunan ilk grup kazanan ilan edilir ve cesaretlerinden ötürü ödüllendirilir.

Yer: Winneba
Zaman: Mayıs

BAKATUE (Balık Hasatı)
Şeflerden oluşan bir alay ve oturak tutucular tahtırevanlarla ana caddelerden geçerek şeflerin toprağa şarap döktüğü ve kutsal yiyecekler koyduğu kutsal sunağa giderler.  Bake’e (Göl) patates püresi ve yumurtaların dökülmesinden sonra bir ağ açılır, bundan sonra balıkçılara balık sezonunu açma izni verilir. Festival su yarışları ile son bulur.

Yer: Edina - Elmina
Zaman: Haziran

FETU AFAHYE (Beyazlarla ilk teması hatırlayan hasat)
Şeflerden oluşan renkli bir alay, davullar, dans ve tüfek ateşleri. Kıyafetlerin eşi görülmemiştir. Oguaa’nın yetmiş yedi (77) tanrısına inek kurban edilir.

Yer: Oguaa
Zaman: Ağustos - Eylül

HOMOWO (Hasat/ Şükran)
Bu festivalin törenleri arasında özel oalrak giyinmiş ikizlerle ana caddelerde yürüyen şefler alay halinde yürürler. Bütün bunlar festival yiyeceği olan kpokpoi’nin tanrılara ve devlet ecdadına sunulması arasında yapılır.

Yer: Accra
Zaman: Ağustos - Eylül

ODWIRA (Hasat/ Şükran)
Festival halkların mit ve efsanelerini oyunlaştırır ve tanrılara geçmiş yıllardaki şefkatleri için şükran zamanını hatırlatır, aile ve toplulukların yenilenmesidir. Şeflerin durbarı davul ve danslar arasında kutlamayı taçlandırır.

Yer: Akropong
Zaman: Eylül

DAMBA

Allah’ın peygamberi Muhammed’in doğumu ile alakalıdır. Festivalde iki gün boyunca geçit alayı, şovmenlik ve at binicilik vardır.

Yer: Tamale - Yendi
Zaman: Eylül - Ekim

HOGBETSOTSO

Anlos’un tiran yönetici Notsie’den kaçmak için Togoland’dan şimdiki yurtları Gana’ya göç edişini temsil eder. Bu göçün canlandırması yapılır; bunun içinde kadınların, çocukların, gençlerin ve yaşlıların benzer şekilde geri geri yürümesi vardır.

Yer: Anlo
Zaman: Kasım

FIOK (Savaş Festivali)

Busa halknın eski akınlarının canladırıldığı bir savaş festivali. Davullar, danslar, tanrılara şükran ve durbar vardır.

Yer: Sandema
Zaman: Aralık

ADAE (Ashantilerin Atalarından Kalma Tahtlarını Temizleme Festivali)
Asante festivalidir. Her 40‘ıncı günde kutlanır. Özellikle Pazar günlerine denk geldiğinde çok gösterişli olur.

Yer: Kumasi

Davul ve Dans

Gelin ve Afrika Davul ve Dansını en iyi haliyle deneyimleyin; Gaba’nın tek kadın davulcusu ile sahilde bir sınıf. Cape Coast oldukça çeşitli becerikli müzisyenlere ev sahipliği yapar, en iyilerden ders alabilirsiniz. Batı Afrika şarkılarını, tarihlerini ve danslarını öğrenin. Afrika müziği, ona eşlik eden dansı ile ünlüdür. Yüzyıllardır icra edilen bu güzel sanatlara katılabilirsiniz. Köylerin kendi içlerinde ve başka köylerle iletişim kurmak için “konuşan davulları” nasıl kullandıklarını görün. -bugün hala kullanılan bir teknik- Geleneksel bir şarkı öğrenin ve düğün ve cenazelerde yapılan bir dans öğrenin.

Nzulezo Köyü

Göz kamaştırıcı kolonlu Nzulezo köyü 500 yıl kadar önce orman Gölü Amansuri üzerinde kurulmuştur, nadir kuş sürülerine ev sahipliği yapan, topluluk temelli, sulak bir alanın merkezidir.

Larabanga Camii

İnsanı esir alan yuvarlak kuzey Gana mimarisi eseri olan orta çağa ait Larabanga Camisi, Mole Milli Parkının girişine ve yüzyıllardır var olan Wa kasabasındaki Wa-a Sarayına yakındır.

Posuban Tapınağı

Elmina, Anomabu ve Mankessim’deki Posuban tapınakları oldukça büyüktür ve yerli ve egzotik ikonografisi Avrupalı tüccar ve yerleşiklerle beş yüzyıllık etkileşiminin şahidi olan gerçeküstü bir askeri depodur.

Abosomfie Tapınak Odaları

Yeşil Ashante kırsalında bulunan on eski Abosomfie “tapınak odaları”, çoğu halen aktif ve kullanımdadır ve hepsi birlikte 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir.

Milli Müze

Accra Ulusal Müzesi Gana Müzeler ve Anıtlar Kurulu yönetimindeki altı müzenin en eskisidir. Müze Binası 5 Mart 1957 tarihinde Gana’nın özgürlük kutlamalarının bir parçası olarak açılmıştır. Resmi açılış Majesteleri Kent Düşesi, rahmetli Prenses Marina tarafından yapılmıştır.