0(312) 442 54 79 – 436 07 71
Yatırım Fırsatları

Fırsat Türleri


Doğrudan yabancı yatırım için öncelik alanları olarak belirlenen 11 ana sektör bulunmaktadır. Gana bu alanlarda göreli avantaja sahiptir ve ülkeye yatırım çekmek için bu avantajı kullanmak niyetindedir.

 

Bilgi ve İletişim Teknoljileri (BİT)


Gana BİT’in gelişmesi için potansiyele sahiptir. Şu anda BİT’in çeşitli alanlarında eğitim sağlayan çeşitli kurumlar vardır.  Böylelikle Gana BİT alanında pazarlanabilir beceriler olan genç profesyonellerden oluşan istikrarlı bir akım sunmaktadır. BİT’i sağlayan altyapı geliştirilmektedir ve bu da zamanla ülkede daha fazla Bilgi Teknolojisi Sağlama Hizmeti (BTSS) oluşturulmasını sağlayacaktır. Gana ABD ve Avrupa’dan iş süreçlendirme talimatları ve dış kaynak kullanımı işlerini almak için İngilizce konuşan bir ülke olma statüsünü kullanmaktasır.

 

Tekstil/ Kıyafet Üretimi


Gana Afrika Büyüme ve Fırsatlar Hareketinden (ABFH) faydalanmıştır ve hala ABD piyasasına kotasız/vergisiz erişilebilecek bir 10 yıl daha bu avantaja sahip olacaktır. Bu nedenle Tekstil ve Giysi endüstrisi Amerika pazarına kotasız/vergisiz girilebilecek karlı bir yatırım alanı olmuştur. Gana Temo İhracat İşleme Alanı’na kurulmuş 178 akrelik bir alanda Tekstil ve Giysi köyü kurarak bu avantajı artırmaktadır. Bu Tekstil ve Kıyafet köyü Tema, liman şehrine ve Gana’nın uluslararası havaalanına yakındır, böylelikle ham maddelerin ve son ürünlerin ABD ve Avrupa’ya ithalini kolaylaştırmaktadır. Endüstrilerini Gana’ya taşıyarak vergisiz ve kotasız erişime ulaşmak isteyen yatırımcılar için tekstil köyünde elektrik, su ve hazır fabrika kabukları gibi olanaklar bulunmaktadır.

 

Zirai Gıda İşleme


Gana’da şu anda ham halleri ile ihraç edilen çok sayıda zirai ürün bulunmaktadır. Bu nedenle üretim endüstrileri için kakao, kaju, tropik meyve ve sebzeler gibi yerli zirai ürünlere değer katmak amacı ile zirai gıda işleme sektöründe fırsatlar bulunmaktadır. Vurgu ham ihracattan işlenmiş ihracata kaydığı için yatırım fırsatları sonsuzdur.

 

Deniz Ürünleri İşleme


Deniz ürünleri işleme alt sektörü ilgi çekici bir yatırım sektörü olarak ortaya çıkmaktadır. Serbest alan şu anda Batı Afrika’da günde yaklaşık 170 ton deniz ürünü (ton balığı) işleyen en büyük balık işleme firması ile iftihar eder. Gana’nın kıyı denizlerinde bütün yıl bulunabilen çok sayıda ton balığı vardır. Bu nedenle ton balığının ve diğer birçok deniz türünün işlenmesi, deniz ürünü işleme ile ilgilenen her yatırımcıya büyük fırsat sunar.

 

Mücevher/El İşi Üretimi


Mücevher sektörü yatırım potansiyeli olan alanlardan biridir. Gana’nın büyük altın ihracatçısı pozisyonu yatırımcılara altını rafine etme ve ihracat için mücevher üretme fırsatı sunar. Gana şu anda rafine edilmemiş altın ihraç etmektedir. Bu sektördeki yatırımlar rafine edilmemiş altına değer katacak ve iş için çok büyük gelirler sağlayacaktır.

 

Metal El Aleti Üretimi


Metal el aletleri üretimi endüstrisinde yatırım fırsatları bulunmaktadır. Alet üretim endüstrisinde kullanılmayan bir kalifiye iş gücü havuzu vardır. Bu sektörde yeni teknolojilerin kullanılmaya başlaması Ganalıların becerisini artıracak ve ihracat için alet üretimini kolaylaştıracaktır.

 

Çiçekçilik


Kesilmiş tropikal çiçeklerin ihracatında fırsatlar bulunmaktadır. Doğu ve Volta’nın serin dağlık alanlarında farklı çeşitlerde çiçeklerin yetiştirilebileceği araziler de bulunmaktadır. Güvenilir soğuk depolama için ülke havaalanları ve limanlarda bozulmamış soğuk depolama zinciri sunabilir. Çiçeklerin ihracat pazarına taze biçimde gönderilmesi için güvenilir soğuk depo taşımacılığı da mevcuttur.

 

Aydınlatma Endüstrisi / Birleştirme Tesisi


Gana ekonomisi gelişmektedir ve küçük ölçekli ziraat, yerini büyük ölçekli çiftçilik ve üretime bırakmaktadır. Bu nedenle alt bölgesel pazarlar için yarı bitmiş mamüllerin birleştirilebileceği birleştirme tesisleri ve aydınlatma endüstrisinde yatırım fırsatları bulunmaktadır.

 

Seramik Fayans Üretimi


Bina ve ev seramik ürünlerinin üretimi için seramik sektöründe fırsatlar bulunmaktadır. Bu endüstri için hazır ham madde tedariki vardır.

 

İlaç Sanayi


İçinde bulunduğumuz dönemde düşük maliyetli etkili ilaçlara olan yönelim eczacılık şirketlerinin Gana’da bir yerleşke kurup alt bölge ve diğer gelişmekte olan ekonomiler için daha düşük iş gücü maliyetiyle ilaç üretmeleri için iyi bir fırsat sunmaktadır.